Stále poměrně netradiční, přesto praktické, využití prostoru.
Loftové bydlení vzniklo v 60. letech v USA, kdy více lidí zatoužilo bydlet ve velkoměstech, ale jejich finanční situace jim nedovolovala pronájem plnohodnotného bytu či domu. Pro tento účel jim posloužily bývalé průmyslové haly nebo fabriky, jež nabízely prostor s vysokými stropy, které umožnily vestavět další patro nebo galerii. Horní podlaží přitom zůstává vůči zbytku prostoru otevřené. Do celého prostoru proudí světlo z velkých továrních oken, čehož často využívají umělci pro svůj ateliér.
Bylo zvykem, že prvky interiérů v podobě odhalených konstrukcí, sloupů, trámů či nosníků tvořily součást interiéru. Něco takového bylo do té doby nevídané. Nový trend jde ruku v ruce se vznikem architektonického stylu high-tech rozvíjejícího se v Anglii v 60. letech 20. století. High-tech se snaží ukázat svou technickou stránku jako estetickou vlastnost. Kořeny tohoto směru je možné hledat v předválečném funkcionalismu nebo konstruktivismu. Učebnicovým příkladem je kulturní centrum a galerie moderního umění Centre Pompidou v Paříži.
Ale zpět k loftům.
Zanedlouho se tento trend dostal i do Londýna a poté do dalších zemí. Lidé si nevšední bydlení velmi oblíbili. Bylo nevídané a nezvyklé, navíc si jej každý mohl, do jisté míry, upravit k obrazu svému.
Protože ne všude jsou dostupné průmyslové budovy, které již nemají využití, a také proto, že poptávka je mnohonásobně větší než nabídka, řešení je ve stavění nových domů, kde klasické jednopodlažní byty byly nahrazeny lofty. Sice často ztrácí původní prvky, například odhalené konstrukce nebo trámy, pořád je ale dodrženo pravidlo dvouúrovňového bydlení.
Ačkoliv lofty byly původně obývány spíše bohémy, dnes jsou, minimálně v České republice, vnímány jako nadstandardní bytové rozvržení. Přirozeně se zvedla poptávka a úměrně k tomu i cena.
Lofty jsou v dnešní době hledaným bydlením spíše mladých párů nebo osobami, které bydlí sami. Hlavním důvodem je propojený prostor, který netvoří mezi patry 100% soukromí, jež by u větší rodiny mohlo chybět.
Pokud vnímáte, že loftový byt je něco, co vás zaujalo, přijďte se podívat na max32 do Zlína, kde je takto koncipováno bydlení v Baťově bývalém továrním areálu.