Coworking, home office nebo dedicated desk?

29.09.2022

Dvanáct let zpět se za velkou louží rozmohl nový trend coworkingových neboli sdílených pracovních prostor. A jelikož s poptávkou roste nabídka, není divu, že coworkingové prostory najdeme dnes i v Česku, zejména ve větších městech, kde je využívají nejvíce freelanceři a studenti vysokých škol.

To ovšem neznamená, že by tento trend plně nahradil klasické kanceláře. Společnosti plánující nové kancelářské zázemí nasávají atmosféru nových pracovních tendencí, které do návrhů chtějí implementovat. O jakých trendech je řeč, se dozvíte pár řádků níže.

Poslední dobou je velmi dobře známý i pojem home office, který si osvojila nejedna společnost. Umožnit lidem pracovat z domu je příhodné, ale ne každý má možnost proměnit svůj domov v kancelář, která umožní plné pracovní nasazení. Více se na to zaměří i Zákoník práce, který se po dvou letech změní a vezme v potaz nové pracovní počiny jako zmiňovaný home office pro rodiče s dětmi do 15 let a těhotné ženy.

Není novinkou, že člověk je tvor sociální, tudíž společnost do jisté míry potřebuje. Nehledě na to, že k dobrému pracovnímu výkonu a out-of-the-box výstupům je potřeba různorodé prostředí, které inspiruje, ale zároveň umí i odreagovat.

Ve zdravém těle zdravý duch

Další neméně důležitý aspekt v dnešních kancelářích je pohyb a zdraví. Najít židli, ze které po 8 hodinách sezení nebolí záda, je téměř nemožné. Proto se dbá na přirozený pohyb po pracovišti, který protáhne tak akorát a dodá potřebný elán. Ať už cesta do kuchyňky pro šálek kávy, nebo pozdrav kolegy sedícího na jiném oddělení.

Ideální kancelář by dle předních architektů tedy měla přirozeně navádět lidi k pohybu a socializaci. I s prostorem se pracuje více organicky a variabilně. Není potřeba mít každé oddělení separované zdí, ani se pokoušet za každou cenu vměstnat co nejvíce lidí do malého prostoru. Možností je čím dál tím více, stačí nelpět na starých zvycích a využít možnosti, které daný prostor nabízí ke prospěchu well beingu svých zaměstnanců. Prvním zákazníkem je totiž vždy zaměstnanec firmy.

Za cíl by se dal považovat proměnlivý prostor, který nabízí jak práci u stolu, neformální posezení, ale i soukromé prostory, které umožňují pracovní pohovor nebo poradu. Čistota, kvalitní osvětlení a funkční vybavení. Unikátní design kanceláří má své oprávněné místo, bohužel ne každý na něj má prostor ve svém rozpočtu.

Tip na konec

Ne všechny kancelářské jednotky disponují vícero zasedacími prostory nebo místem, kde je dostatečné soukromí na online schůzku. Problému jdou naproti akustické budky, které nezabírají moc místa, jsou odhlučněné, a dokonce nabízí možnost nabíjení počítače nebo telefonu. Pořizovací cena není nejnižší, ale je to přenosný kus kanceláře, který v případě stěhování jednoduše můžete vzít s sebou.

Mohlo by vás zajímat
Coworking, home office nebo dedicated desk?

Ohlédnutí se za rokem 2022

22.12.2022
Kde je vůle, tam je cesta CREAM Real Estate je společnost, která má více než 20letou tradici a bohaté zkušenosti na českém poli nemovitostí. Zasloužila se o znovuzrození zlínského mrakodrapu Jednadvacítky a také o začátek revitalizace bývalých továrních budov v 14 a 15, které dnes fungují jako…
Coworking, home office nebo dedicated desk?

Bydlení v loftech je stále netradiční, přesto praktické

14.12.2022
Stále poměrně netradiční, přesto praktické, využití prostoru. Loftové bydlení vzniklo v 60. letech v USA, kdy více lidí zatoužilo bydlet ve velkoměstech, ale jejich finanční situace jim nedovolovala pronájem plnohodnotného bytu či domu. Pro tento účel jim posloužily bývalé průmyslové…
Coworking, home office nebo dedicated desk?

Nově otevřená prodejna Albert ve 12. budově ve Zlíně

01.12.2022
Otevření nové pobočky Albertu proběhlo 23. listopadu 2022 na 12. budově v ulici Jana Antonína Bati v areálu bývalých baťových závodů. Koncem listopadu se v areálu Svit veřejnosti ukázala prodejna Albert, ve které nechybí čerstvé pečivo, masné výrobky ani produkty z řady Fresh bar a…
Coworking, home office nebo dedicated desk?

Na vědomost se dává, že MORAVÁK už je tu tři roky, sláva!

16.11.2022
Multifunkční budova MORAVÁK nabízí exkluzivní kancelářské i obchodní prostory v plně zrekonstruované budově na Moravském náměstí. Roku 2019 byla dokončena rozsáhlá, přesto citlivá rekonstrukce. Architekti dbali na původní vzhled budovy, který přenesli i do nových návrhů. Symetrie, pravidelnost a…