Křest knihy - 99 trefných postřehů Tomáše Bati

26.11.2019
Nadace Tomáše Bati společně se skupinou CREAM představuje novou knihu, jež přibližuje Tomáše Baťu v každodenních běžných situacích.

Čtenář má tak jedinečnou možnost poznat Tomáše Baťu i jinou optikou než jen jako geniálního, nadčasového a vizionářského podnikatele.

Knižní novinka nabízí čtenáři příležitost dotvořit si vlastní mozaiku, z níž se každému individuálně skládá obraz Tomáše Bati. Není zcela možné oddělit jeho podnikatelské, národohospodářské i politické úspěchy od jeho osobnosti. Odprostit se od představy, že byl výjimečný, a vnímat jej jako obyčejného člověka s chybami a nedostatky, který občas lituje svých činů. Kniha 99 trefných postřehů však nepředstavuje Tomáše Baťu jen skrze příběhy, ale i fotografie.

„Vzhledem k tomu, že Tomáš Baťa nebyl příliš pózující typ člověka, není úplně snadné vytvořit ucelenou kolekci jeho fotografií. Snímků jeho osobnosti, které mají opravu reprezentativní povahu a nejsou pouhými momentkami, je jen několik. I těch fotografií, které označujeme za momentky, je s Tomášem Baťou opravdu poskromnu. Při práci na knize bylo náročnější vytvořit soubor fotografií než soubor příběhů a postřehů,“ uvedla autorka knihy Gabriela Končitíková.

Kniha představuje 99 krátkých trefných postřehů Tomáše Bati, které jsou zasazeny do příběhů či vzpomínek spolupracovníků, již se na nějaký čas s Tomášem Baťou potkali.

Šéf, kterého si spolupracovníci vážili

„Zdrojem doposud nepublikovaných nebo méně známých vzpomínek byl zejména archiv Dominika Čipery, jednoho z nejbližších spolupracovníků Tomáše Bati. Dominik Čipera po smrti Tomáše Bati vyzval jeho první a nejstarší spolupracovníky, aby sepsali své vzpomínky na práci s šéfem. Vznikla sbírka dopisů, jejichž obsahem jsou bohaté informace o tom, jak se choval Tomáš Baťa v každodenním továrním životě i o továrně samotné. V neposlední řadě jsme také čerpali ze vzpomínek Josefa Vaňhary a jeho nepublikované knihy Tomáš Baťa zblízka II.,“ doplnila Gabriela Končitíková.

Kniha je svým pojetím druhou polovinou nedávno vydané knižní novinky Nadace Tomáše Bati – úspěšné cukrářky 99 sladkých teček Marie Baťové. S nápadem na vytvoření dua knih, které představují odkaz Tomáše Bati z odlišného úhlu pohledu, jako první přišel Martin Jarolím, člen představenstva ze skupiny CREAM.

„Tomáše Baťu vnímám nejen jako pohotového vizionáře, ale hlavně jako člověka, který dosáhl úspěchu především díky svým morálně volným vlastnostem a dobrému rodinnému zázemí. Právě tento rozměr baťovského odkazu zatím nebyl nikde publikován. Jsem rád, že se Gabriela do obou knih po baťovsku obula a dnes můžeme v rukou držet dvě nádherné knihy, plné lidské přirozenosti, vzájemného respektu a obrovského odhodlání,“ řekl Martin Jarolím ze společnosti CREAM.

„My jsme nejenže stáli u zrodu myšlenky, ale také jsme vydání obou knih významně finančně podpořili, což vnímáme jako podporu nadaci a šíření osvěty baťovského pohledu na život a podnikání nejen v regionu, ale hlavně za jeho hranicemi,“ uzavřel Martin Jarolím.

Kniha bude slavnostně představena 27. listopadu v 17.00 hodin ve vile Tomáše Bati. Slavnostního představení se zúčastní významný český herec Pavel Rímský, který Tomáši Baťovi propůjčí svůj hlas. Roli kmotra knihy přijal zlínský divadelní herec Gustav Řezníček, který ztvárnil roli Tomáše Bati v divadelní hře Baťa Tomáš živý.

Mohlo by vás zajímat
Křest knihy - 99 trefných postřehů Tomáše Bati

Do nového roku skupina CREAM přeje hlavně zdraví

18.12.2020
S končícím rokem 2020 se uzavírá období, které s sebou přineslo řadu velkých změn i nových výzev v našich osobních i pracovních životech. Chtěli bychom touto cestou vyjádřit poděkování za přízeň, kterou nám v letošním roce věnovali naši klienti. Věříme, že dobře nastavené a fungující obchodní…
Křest knihy - 99 trefných postřehů Tomáše Bati

První supermarket Albert Fresh je v Brně na MORAVÁKU

23.11.2020
Zcela nový koncept prodejny je od listopadu v provozu v administrativní budově MORAVÁK v Brně na Moravském náměstí. Každý nájemce budovy může využívat komfortu čerstvých a kvalitních potravin nebo cestou z práce jednoduše nakoupit. I to je jedním z benefitů, které nabízí administrativní budova…
Křest knihy - 99 trefných postřehů Tomáše Bati

Skupina CREAM dokončila v České Lípě další investici

25.09.2020
Úspěšnou kolaudací prostor byla dokončena dvouletá rekonstrukce budovy na Berkově ulici v České Lípě. Na velmi frekventovaném místě památkově chráněného území města vzniklo v přízemí osm reprezentativních obchodních jednotek a v patrech šest luxusních bytů.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace