Křest knihy - 99 trefných postřehů Tomáše Bati

26.11.2019
Nadace Tomáše Bati společně se skupinou CREAM představuje novou knihu, jež přibližuje Tomáše Baťu v každodenních běžných situacích.

Čtenář má tak jedinečnou možnost poznat Tomáše Baťu i jinou optikou než jen jako geniálního, nadčasového a vizionářského podnikatele.

Knižní novinka nabízí čtenáři příležitost dotvořit si vlastní mozaiku, z níž se každému individuálně skládá obraz Tomáše Bati. Není zcela možné oddělit jeho podnikatelské, národohospodářské i politické úspěchy od jeho osobnosti. Odprostit se od představy, že byl výjimečný, a vnímat jej jako obyčejného člověka s chybami a nedostatky, který občas lituje svých činů. Kniha 99 trefných postřehů však nepředstavuje Tomáše Baťu jen skrze příběhy, ale i fotografie.

„Vzhledem k tomu, že Tomáš Baťa nebyl příliš pózující typ člověka, není úplně snadné vytvořit ucelenou kolekci jeho fotografií. Snímků jeho osobnosti, které mají opravu reprezentativní povahu a nejsou pouhými momentkami, je jen několik. I těch fotografií, které označujeme za momentky, je s Tomášem Baťou opravdu poskromnu. Při práci na knize bylo náročnější vytvořit soubor fotografií než soubor příběhů a postřehů,“ uvedla autorka knihy Gabriela Končitíková.

Kniha představuje 99 krátkých trefných postřehů Tomáše Bati, které jsou zasazeny do příběhů či vzpomínek spolupracovníků, již se na nějaký čas s Tomášem Baťou potkali.

Šéf, kterého si spolupracovníci vážili

„Zdrojem doposud nepublikovaných nebo méně známých vzpomínek byl zejména archiv Dominika Čipery, jednoho z nejbližších spolupracovníků Tomáše Bati. Dominik Čipera po smrti Tomáše Bati vyzval jeho první a nejstarší spolupracovníky, aby sepsali své vzpomínky na práci s šéfem. Vznikla sbírka dopisů, jejichž obsahem jsou bohaté informace o tom, jak se choval Tomáš Baťa v každodenním továrním životě i o továrně samotné. V neposlední řadě jsme také čerpali ze vzpomínek Josefa Vaňhary a jeho nepublikované knihy Tomáš Baťa zblízka II.,“ doplnila Gabriela Končitíková.

Kniha je svým pojetím druhou polovinou nedávno vydané knižní novinky Nadace Tomáše Bati – úspěšné cukrářky 99 sladkých teček Marie Baťové. S nápadem na vytvoření dua knih, které představují odkaz Tomáše Bati z odlišného úhlu pohledu, jako první přišel Martin Jarolím, člen představenstva ze skupiny CREAM.

„Tomáše Baťu vnímám nejen jako pohotového vizionáře, ale hlavně jako člověka, který dosáhl úspěchu především díky svým morálně volným vlastnostem a dobrému rodinnému zázemí. Právě tento rozměr baťovského odkazu zatím nebyl nikde publikován. Jsem rád, že se Gabriela do obou knih po baťovsku obula a dnes můžeme v rukou držet dvě nádherné knihy, plné lidské přirozenosti, vzájemného respektu a obrovského odhodlání,“ řekl Martin Jarolím ze společnosti CREAM.

„My jsme nejenže stáli u zrodu myšlenky, ale také jsme vydání obou knih významně finančně podpořili, což vnímáme jako podporu nadaci a šíření osvěty baťovského pohledu na život a podnikání nejen v regionu, ale hlavně za jeho hranicemi,“ uzavřel Martin Jarolím.

Kniha bude slavnostně představena 27. listopadu v 17.00 hodin ve vile Tomáše Bati. Slavnostního představení se zúčastní významný český herec Pavel Rímský, který Tomáši Baťovi propůjčí svůj hlas. Roli kmotra knihy přijal zlínský divadelní herec Gustav Řezníček, který ztvárnil roli Tomáše Bati v divadelní hře Baťa Tomáš živý.

Mohlo by vás zajímat
Křest knihy - 99 trefných postřehů Tomáše Bati

Ohlédnutí se za rokem 2022

22.12.2022
Kde je vůle, tam je cesta CREAM Real Estate je společnost, která má více než 20letou tradici a bohaté zkušenosti na českém poli nemovitostí. Zasloužila se o znovuzrození zlínského mrakodrapu Jednadvacítky a také o začátek revitalizace bývalých továrních budov v 14 a 15, které dnes fungují jako…
Křest knihy - 99 trefných postřehů Tomáše Bati

Bydlení v loftech je stále netradiční, přesto praktické

14.12.2022
Stále poměrně netradiční, přesto praktické, využití prostoru. Loftové bydlení vzniklo v 60. letech v USA, kdy více lidí zatoužilo bydlet ve velkoměstech, ale jejich finanční situace jim nedovolovala pronájem plnohodnotného bytu či domu. Pro tento účel jim posloužily bývalé průmyslové…
Křest knihy - 99 trefných postřehů Tomáše Bati

Nově otevřená prodejna Albert ve 12. budově ve Zlíně

01.12.2022
Otevření nové pobočky Albertu proběhlo 23. listopadu 2022 na 12. budově v ulici Jana Antonína Bati v areálu bývalých baťových závodů. Koncem listopadu se v areálu Svit veřejnosti ukázala prodejna Albert, ve které nechybí čerstvé pečivo, masné výrobky ani produkty z řady Fresh bar a…
Křest knihy - 99 trefných postřehů Tomáše Bati

Na vědomost se dává, že MORAVÁK už je tu tři roky, sláva!

16.11.2022
Multifunkční budova MORAVÁK nabízí exkluzivní kancelářské i obchodní prostory v plně zrekonstruované budově na Moravském náměstí. Roku 2019 byla dokončena rozsáhlá, přesto citlivá rekonstrukce. Architekti dbali na původní vzhled budovy, který přenesli i do nových návrhů. Symetrie, pravidelnost a…