Podpořili jsme vydání knihy receptů 99 sladkých teček Marie Baťové

16.09.2019
Nadace Tomáše Bati ve spolupráci se skupinou CREAM v těchto dnech vydává jedinečnou knihu zvanou 99 sladkých teček Marie Baťové.

Kromě 99 sladkých receptů a několika slaných se čtenáři dočtou o životě ženy, která doposud žila ve stínu svého muže, Tomáše Bati.

„Marie Baťová byla jedinečná žena, která byla Tomášovi nejen oporou, ale tvůrce pohody a rodinné spokojenosti, kterou Tomáš tak miloval a často dával za vzor základu celkové pohody. Proto když jsem na jaře minulého roku poprvé otevřela nenápadný, ručně psaný sešit s recepty Marie Baťové, který do vily Tomáše Bati přivezla vnučka Rosemarie Bata Blyth, byla jsem nadšená. Nejen historií, ale fascinovala mě představa ochutnat pokrmy, které se ve vile pekly a vařily téměř před osmdesáti lety. Pozvolna jsem si začala recepty pročítat, občas některý vyzkoušela, až vznikl nápad vydat cukrářku Marie Baťové,“ uvedla Gabriela Končitíková, autorka knihy a zároveň i projektová manažerka Nadace Tomáše Bati ve Zlíně.

Téměř po ročních přípravách se na pulty knihkupectví dostává třísetstránková kniha rozdělená do šesti základních částí: blok o životě samotné Marie Baťové, sladké recepty ke snídani, dopolední kávě, obědu, odpolední siestě a čaji o páté. Původní kuchařka Marie Baťové obsahovala zhruba 430 receptů, z nichž přibližně 150 jich bylo na sladká jídla. Autorka jich do své cukrářky vybrala 99.

„Měla jsem štěstí na realizační tým, se kterým jsme se společně vrhli do skutečného objevování všech Mariiných dobrot. Každý recept jsme poctivě upekli a ochutnali,“ doplňuje Gabriela Končitíková.

Kniha přibližuje partnerský vztah Bať'ů

Málokdo ví, že ona jeho oslovovala Tomo, on jí Máničko. Sedmnáctiletý věkový rozdíl jim nebyl překážkou, možná právě naopak – ona k němu vzhlížela, on ji obdivoval. Marie velmi rychle pochopila, že si nevzala za manžela pouze Tomáše Baťu továrníka, ale Tomáše Baťu i s továrnou. 

„Jednou ze zásad Baťova systému řízení bylo také vytváření vztahů, nezapomínejme na to. Jistě si toho byla vědoma i Marie Baťová. Její kuchařský um a obzvláště koláče dokázaly navodit velmi příjemnou atmosféru. Přál bych si, aby obdobné pocity zažili lidé i v současnosti. Jsem rád, že díky knize tuto možnost máme,“ dodal Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati. 

Finančně se na vydání cukrářky významně podílela skupina CREAM. „Ani na chvíli jsme nezaváhali. I když Tomáš Baťa byl zcela ponořen do svého podnikání, rád pozoroval životy lidí, kteří stáli u jeho vizí a rád se vracel ke své ženě Marii. Miloval jejich společné rozmluvy a byla to ona, která uměla Tomášovi s klidným nadhledem naslouchat. Fascinovala nás blízkost manželů Baťových, která posouvá příběh Baťa tam, kam se ještě nikdy nikomu nepodařilo nahlédnout,“ uzavírá Martin Jarolím, člen představenstva skupiny CREAM. 

Na cukrářku bude volně navazovat vydání 99 trefných postřehů Tomáše Bati, které je připravováno na podzim tohoto roku.

Kniha je rozdělena do 6 bloků

  • O životě Marie Baťové
  • Sladké recepty ke snídani
  • Recepty k dopolední kávě
  • Sladká tečka po obědě
  • Recepty k odpolední siestě
  • Dezerty k čaji o páté

Mohlo by vás zajímat
Podpořili jsme vydání knihy receptů 99 sladkých teček Marie Baťové

Ohlédnutí se za rokem 2022

22.12.2022
Kde je vůle, tam je cesta CREAM Real Estate je společnost, která má více než 20letou tradici a bohaté zkušenosti na českém poli nemovitostí. Zasloužila se o znovuzrození zlínského mrakodrapu Jednadvacítky a také o začátek revitalizace bývalých továrních budov v 14 a 15, které dnes fungují jako…
Podpořili jsme vydání knihy receptů 99 sladkých teček Marie Baťové

Bydlení v loftech je stále netradiční, přesto praktické

14.12.2022
Stále poměrně netradiční, přesto praktické, využití prostoru. Loftové bydlení vzniklo v 60. letech v USA, kdy více lidí zatoužilo bydlet ve velkoměstech, ale jejich finanční situace jim nedovolovala pronájem plnohodnotného bytu či domu. Pro tento účel jim posloužily bývalé průmyslové…
Podpořili jsme vydání knihy receptů 99 sladkých teček Marie Baťové

Nově otevřená prodejna Albert ve 12. budově ve Zlíně

01.12.2022
Otevření nové pobočky Albertu proběhlo 23. listopadu 2022 na 12. budově v ulici Jana Antonína Bati v areálu bývalých baťových závodů. Koncem listopadu se v areálu Svit veřejnosti ukázala prodejna Albert, ve které nechybí čerstvé pečivo, masné výrobky ani produkty z řady Fresh bar a…
Podpořili jsme vydání knihy receptů 99 sladkých teček Marie Baťové

Na vědomost se dává, že MORAVÁK už je tu tři roky, sláva!

16.11.2022
Multifunkční budova MORAVÁK nabízí exkluzivní kancelářské i obchodní prostory v plně zrekonstruované budově na Moravském náměstí. Roku 2019 byla dokončena rozsáhlá, přesto citlivá rekonstrukce. Architekti dbali na původní vzhled budovy, který přenesli i do nových návrhů. Symetrie, pravidelnost a…