Podpořili jsme vydání knihy receptů 99 sladkých teček Marie Baťové

16.09.2019
Nadace Tomáše Bati ve spolupráci se skupinou CREAM v těchto dnech vydává jedinečnou knihu zvanou 99 sladkých teček Marie Baťové.

Kromě 99 sladkých receptů a několika slaných se čtenáři dočtou o životě ženy, která doposud žila ve stínu svého muže, Tomáše Bati.

„Marie Baťová byla jedinečná žena, která byla Tomášovi nejen oporou, ale tvůrce pohody a rodinné spokojenosti, kterou Tomáš tak miloval a často dával za vzor základu celkové pohody. Proto když jsem na jaře minulého roku poprvé otevřela nenápadný, ručně psaný sešit s recepty Marie Baťové, který do vily Tomáše Bati přivezla vnučka Rosemarie Bata Blyth, byla jsem nadšená. Nejen historií, ale fascinovala mě představa ochutnat pokrmy, které se ve vile pekly a vařily téměř před osmdesáti lety. Pozvolna jsem si začala recepty pročítat, občas některý vyzkoušela, až vznikl nápad vydat cukrářku Marie Baťové,“ uvedla Gabriela Končitíková, autorka knihy a zároveň i projektová manažerka Nadace Tomáše Bati ve Zlíně.

Téměř po ročních přípravách se na pulty knihkupectví dostává třísetstránková kniha rozdělená do šesti základních částí: blok o životě samotné Marie Baťové, sladké recepty ke snídani, dopolední kávě, obědu, odpolední siestě a čaji o páté. Původní kuchařka Marie Baťové obsahovala zhruba 430 receptů, z nichž přibližně 150 jich bylo na sladká jídla. Autorka jich do své cukrářky vybrala 99.

„Měla jsem štěstí na realizační tým, se kterým jsme se společně vrhli do skutečného objevování všech Mariiných dobrot. Každý recept jsme poctivě upekli a ochutnali,“ doplňuje Gabriela Končitíková.

Kniha přibližuje partnerský vztah Bať'ů

Málokdo ví, že ona jeho oslovovala Tomo, on jí Máničko. Sedmnáctiletý věkový rozdíl jim nebyl překážkou, možná právě naopak – ona k němu vzhlížela, on ji obdivoval. Marie velmi rychle pochopila, že si nevzala za manžela pouze Tomáše Baťu továrníka, ale Tomáše Baťu i s továrnou. 

„Jednou ze zásad Baťova systému řízení bylo také vytváření vztahů, nezapomínejme na to. Jistě si toho byla vědoma i Marie Baťová. Její kuchařský um a obzvláště koláče dokázaly navodit velmi příjemnou atmosféru. Přál bych si, aby obdobné pocity zažili lidé i v současnosti. Jsem rád, že díky knize tuto možnost máme,“ dodal Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati. 

Finančně se na vydání cukrářky významně podílela skupina CREAM. „Ani na chvíli jsme nezaváhali. I když Tomáš Baťa byl zcela ponořen do svého podnikání, rád pozoroval životy lidí, kteří stáli u jeho vizí a rád se vracel ke své ženě Marii. Miloval jejich společné rozmluvy a byla to ona, která uměla Tomášovi s klidným nadhledem naslouchat. Fascinovala nás blízkost manželů Baťových, která posouvá příběh Baťa tam, kam se ještě nikdy nikomu nepodařilo nahlédnout,“ uzavírá Martin Jarolím, člen představenstva skupiny CREAM. 

Na cukrářku bude volně navazovat vydání 99 trefných postřehů Tomáše Bati, které je připravováno na podzim tohoto roku.

Kniha je rozdělena do 6 bloků

  • O životě Marie Baťové
  • Sladké recepty ke snídani
  • Recepty k dopolední kávě
  • Sladká tečka po obědě
  • Recepty k odpolední siestě
  • Dezerty k čaji o páté

Mohlo by vás zajímat
Podpořili jsme vydání knihy receptů 99 sladkých teček Marie Baťové

Do nového roku skupina CREAM přeje hlavně zdraví

18.12.2020
S končícím rokem 2020 se uzavírá období, které s sebou přineslo řadu velkých změn i nových výzev v našich osobních i pracovních životech. Chtěli bychom touto cestou vyjádřit poděkování za přízeň, kterou nám v letošním roce věnovali naši klienti. Věříme, že dobře nastavené a fungující obchodní…
Podpořili jsme vydání knihy receptů 99 sladkých teček Marie Baťové

První supermarket Albert Fresh je v Brně na MORAVÁKU

23.11.2020
Zcela nový koncept prodejny je od listopadu v provozu v administrativní budově MORAVÁK v Brně na Moravském náměstí. Každý nájemce budovy může využívat komfortu čerstvých a kvalitních potravin nebo cestou z práce jednoduše nakoupit. I to je jedním z benefitů, které nabízí administrativní budova…
Podpořili jsme vydání knihy receptů 99 sladkých teček Marie Baťové

Skupina CREAM dokončila v České Lípě další investici

25.09.2020
Úspěšnou kolaudací prostor byla dokončena dvouletá rekonstrukce budovy na Berkově ulici v České Lípě. Na velmi frekventovaném místě památkově chráněného území města vzniklo v přízemí osm reprezentativních obchodních jednotek a v patrech šest luxusních bytů.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace