Aktuality

Rekonstrukce 64. budovy míří do finále. Podnikatelům nabídne další prostory v industriálním duchu Baťových továren

Rekonstrukce 64. budovy míří do finále. Podnikatelům nabídne další prostory v industriálním duchu Baťových továren

04. březen 2019

Revitalizace Baťova areálu úspěšně pokračuje. Nevyužívané nemovitosti postupně ožívají novým životem. Funkcionalistický ráz a industriální duch přitom zůstává zachován. Příkladem je i rekonstrukce objektu HOUSE 64, na kterou aktuálně ve Zlíně soustředí své síly skupina CREAM.

„V roce 2017 jsme úspěšně dokončili rekonstrukci pravého křídla budovy, letos na jaře chceme mít dokončenou levou část, ve které jsou nabízeny k pronájmu hlavně kanceláře a skladové prostory,“ uvedl za skupinu CREAM Martin Jarolím, ředitel CREAM Real Estate. Celkově HOUSE 64 nabízí přibližně 20 000 m2 kancelářských a obchodních ploch.

„HOUSE 64 patří k budovám, které v rámci areálu bývalých Baťových závodů nacházejí nové uplatnění. Kanceláře v áčkovém standardu využívají už dnes desítky klientů,“ pokračoval Martin Jarolím. V budově má vývojové centrum například společnost Diebold Nixdorf Retail Solutions, která patří mezi nejrychleji rostoucí část Diebold Nixdorf. Ta zaujímá výhradní postavení mezi výrobci a dodavateli informačních systémů pro oblast bankovnictví a maloobchodu nejen v České republice. „Neexistuje pokladní systém, který by nevyvíjela tato společnost. Do konce února budou připraveny prostory pro společnost Autocont, která zde rovněž přemisťuje své vývojové centrum,“ uvádí na příkladech Martin Jarolím. Vytvořit zde kancelářské zázemí zvažuje i zlínská firma Z-Style, která navazuje na zdejší obuvnickou tradici a systematicky se věnuje vývoji a distribuci pracovní, bezpečnostní a volnočasové obuvi. V prvním nadzemním podlaží má reprezentativní showroom společnost Gienger, dodavatel luxusních koupelen, které si lze prohlédnout v prezentačním a poradenském centru Elements, Letos v srpnu bude na ploše 220 m2 v krčku budovy otevřena kavárna.

Budovu HOUSE 64/1 a HOUSE 64/2 spojuje koridor (krček), díky kterému má budova půdorys ve tvaru písmene „H“. V koridoru jsou opět kanceláře a podnikatelské prostory. V celé budově jsou po kompletní rekonstrukci vzdušné moderní prostory, v každém patře sociální zařízení, kuchyňka i společné zázemí. Samozřejmostí jsou výtahy i přívětivá vstupní hala, ve které je v části 64/II recepce. V budově 64/I vzniká podzemní parkoviště, přičemž před samotným objektem je dostatek nových parkovacích míst.

Objekt 64 a 65 byl dokončen v roce 1935, jako centrum Baťových výzkumných ústavů. V budově byly mimo jiné také pokusné stanice na výrobu viskosového hedvábí, na výrobu umělé vlny, různé laboratoře pro výzkum umělého kaučuku, umělé pryskyřice a celulosy. V objektu byla také umístěna odborná chemická literatura, která obsahovala přes 5000 svazků. Na začátku roku 1956 se 64. budova stala pracovištěm „Výzkumného ústavu gumárenské a plastikářské technologie", který zaměstnával 410 pracovníků.

Rekonstrukce budovy vyjde společnost CREAM na 300 milionů korun. Firma v průmyslovém areálu vlastní řadu nemovitostí, které postupně opravuje pod dohledem pracovníků památkové péče. Citlivá rekonstrukce budovy 32 a teď i 64 ukazuje, jak uctít Baťův odkaz a jeho dílo. „Tomáš i Antonín Baťa byli pokrokoví podnikatelé a určitě by sami přišli s řadou návrhů, jak areál oživit. Areál bývalých Baťových závodů má totiž nejen industriální kouzlo, ale také dobrou adresu v centru Zlína. Je v zájmu skupiny CREAM jej znovu oživit a přivést zde silné partnery, kteří budou pokračovat v podpoře pověsti města Zlína coby místa s podnikatelským a inovačním duchem,“ uzavřel Martin Jarolím.

 
zpět