Aktuality

11 dnů s Baťou ve spolupráci s CREAM

11 dnů s Baťou ve spolupráci s CREAM

19. březen 2018

Jsme hrdí, že při příležitosti oslav 120. výročí narození Jana Antonína Bati jsme se coby generální partner projektu J. A. Baťa 120 spolupodíleli na aktivitách „11 dnů s Baťou“, které se uskutečnily od 27. 2. do 9. 3. 2018 ve Zlínském kraji.

Jan Antonín Baťa – švec, podnikatel, vizionář a vlastenec -  patří k nejvýznamnějším osobnostem města Zlína. Po tragické smrti svého staršího bratra Tomáše se stal jeho nástupcem a nejvyšším představitelem firmy. Ve společném týmu s řediteli Dominikem Čiperou, Hugo Vavrečkou a Josefem Hlavničkou bratrovo dílo dál úspěšně rozvíjel. Kromě toho, že pracoval na rozvojových projektech firmy, tak přispěl také k rozvoji města a regionu. Za jeho vedení byly založeny Filmové ateliéry, Škola umění, 21. správní budova firmy Baťa a mnohé další.
Ač byl J. A. Baťa přesvědčením i srdcem Čechoslovák, byl donucen velkou část svého života prožít v Brazílii. I tam však zanechal nesmazatelné stopy. V brazilském domově podle zlínského vzoru vybudoval nová města. V r. 1957 byl J. A. Baťa navržen na Nobelovu cenu za mír. Životní osudy této osobnosti by vydaly na celovečerní film. Na jeho počest se proto pod záštitou projektu J. A. Baťa 120 uskutečnily výstavy, besedy, přednášky, komentované prohlídky či premiéra filmu „Batalives“ s cílem představit J. A. Baťu veřejnosti i na dalších místech v ČR a v zahraničí.

Hlavním centrem dění události „11 dnů s Baťou“ se stala naše budova max32. Speciálně vytvořené sály poskytly prostor besedě rodinných příslušníků J. A. Bati se žáky základních a středních škol. Všechny tři velkokapacitní sály praskaly ve švech. Úvodního slova se ujal ředitel pan Jarolím a uvítal přítomné. Poté následovala projekce filmu „Brazilské stopy Jana Antonína Bati“. Po zhlédnutí filmu dostali malí diváci prostor klást své dotazy vzácným hostů, kterými byli např. John Nash (vnuk J. A. Bati) či Mariana Breech (pravnučka J. A. Bati). Děti se této možnosti nebojácně chopily a vlna jejich otázek nebrala konce.

Na max32 se odehrál také zlatý hřeb aktivit „11 dnů s Baťou“ – dvoudenní konference věnovaná budování baťovských měst. Nejvyšší 9. etáž budovy hostila účastníky konference z řad odborníků, významných osobností a partnerů. Mezi řečníky se objevil třeba Ivan Gürtler, David Vávra, Stanislav Martinec nebo Jozef Božik. Veřejnost mohla sledovat inspirativní přednášky v přímém přenosu, a to ve speciálně vytvořených sálech v 7. a 8. patře. V roli moderátora konference se představil Ondřej Carda. Z naší strany proběhlo v zastoupení neformální předání obrazu s portrétem J. A. Bati jeho vnučce paní Dolores L. Bata Arambasic. Autorem malby, kterou si dáma odvezla s sebou zpět do Brazílie, je umělěc David Iga. Cyklus přednášek završila divadelní scénka herců Městského divadla Zlín. Postavu Jana Antonína Bati na pódiu bravúrně ztvárnil Rostislav Marek

Jako doprovodný program konference připravila naše společnost originální designovou formu výstavAdresa Baťa Zlín, Plakáty firmy Baťa, S Baťou vzhůru do oblakNainstalovaná trvalá expozice výstavy v 7. – 9. patře je zdarma k vidění až do konce letošního roku. Příjemným zpestřením pro návštěvníky byla také možnost prohlídky vzorových plně vybavených loftů.

Jak to probíhalo a vypadalo na zlínské konferenci pořádané na max32 vám přinášíme v krátkém foto reportu.

Publikovala: Zuzana Bílá

 
zpět